top of page

DJ - praca lekka i przyjemna?

W moim przypadku pasja przerodził się w pacę i sposób na życie.

Jeśli się kocha to co się robi, to nie traktujesz tego jak pracę choć jest wiele czynników jakie są uciążliwe w tej profesji.

Kiedy inni dobrze się bawią ja pracuję. Kiedy inni weekendy spędzają z rodziną mnie nie ma w domu, a jak już jestem od odsypiam zarwaną noc.

Decydując się na pracę w tym zawodzie musisz być świadom że impreza trwa średnio osiem godzin z czego tylko pięć godzin to granie muzyki.

Jestem gotowy średnio godzinę przed przybyciem gości. Kolejnych kilka godzin muszę poświęcić na spakowanie się, dojazd do klienta, rozłożenie sprzętu, ponowne złożenie pakowanie i powrót.

W skrajnych przypadkach trwa to nawet kolejne osiem godzin.

Kiedy patrzy się na stoisko DJ to wszystko ładnie wygląda, świeci się, błyszczy i gra, ale czy zadałeś sobie pytanie ile to wszystko waży? Powiem z uśmiechem, cieszysz się gdy nie ma schodów i jesteś szczęściarzem kiedy masz to wszystko załadowane do auta.


Czy da się na tym zarobić?


Skłamałbym jeśli powiedział że nie. Najlepsi DJ zarabiają w dziesiątkach tysięcy złotych ale na to trzeba czasu, talentu, znajomości i szczęścia. Wielu próbuje myśląc że to prosty zawód zaniża ceny, świadczy słabe usługi i z czasem dochodzi do wniosku, że to nie jego bajka. Przychodzą kolejni i tak się kręci ten biznes. Prawdziwych DJ-ów nie jest wiele, znają się, pomagają wzajemnie i nie stanowią dla siebie konkurencji. To wąskie środowisko.

Jeśli chcesz zostać DJ dla pieniędzy to uważam że powinieneś dać sobie spokój. DJ-em zostaje się z zamiłowania do muzyki, pieniądze są tylko miłym dodatkiem, który dalej pozwala się realizować i utrzymać rodzinę.


Jak nie wypalić się zawodowo ?


Na własnym przykładzie mogę stanowczo napisać jak równoważę trudy tego zawodu. Uwielbiam grać w klubach, dlaczego?

Po pierwsze kluby dysponują oświetleniem i nagłośnieniem więc jedynie co zabieram to własną konsolę i muzykę. Odpada dźwiganie ;-)

Po drugie muzyka klubowa daje mi reset od grania do kotleta. Gram non-stop pięć godzin bez przerwy co daje mi wiele frajdy i radości. Mogę się zawodowo wyszaleć.

I ostatnia tajemnica zawodu DJ - jeśli chcesz być dobry dużo graj, inwestuj w dobrej klasy sprzęt. Dobry sprzęt niejednokrotnie to koszt dobrego samochodu ale zaufaj mi że warto - z pewnością zrobi mega robotę i spore wrażenie na gościach. Przyznam się uczciwie że wybierając sprzęt nie kieruję się ceną a parametrami które muszą spełniać moje oczekiwania.

Pewnie domyślasz się dlaczego - tak jak wspomniałem na hobby czy pasji się nie oszczędza.


Kommentare


bottom of page